Integracja Strukturalna to metoda polegająca na zbalansowaniu napięć w ciele za pomocą technik mięśniowo powięziowych. Została stworzona przez dr Idę Rolf w latach 50. XX w. Inna nazwa metody to ROLFING.

Na nasze ciała zawsze oddziałuje siła grawitacji, której nieustannie musimy się przeciwstawiać. Jeśli ten balans jest zaburzony, to pionowa postawa wymaga większego wkładu energetycznego. To samo tyczy się ruchu – chodu, biegu, pływania czy każdego innego sportu. Większy koszt energetyczny oraz ewentualne ograniczenia ruchu tkanek doprowadzają do sumowania się przeciążeń, czego konsekwencją mogą być urazy, niewydolność tlenowa, brak mobilności, poczucie sztywności albo po prostu ból.

Integracja strukturalna

Leczenie wad postawy, kontuzji, a także przeciążeń kręgosłupa wymaga zastosowania odpowiedniej techniki rehabilitacyjnej. Niezwykle pomocna i jednocześnie skuteczna jest integracja strukturalna. Jest to metoda pracy z ciałem, która znacząco redukuje stan napięcia mięśniowego, jak również dolegliwości bólowe. Jednocześnie integracja strukturalna polecana jest dla wszystkich osób, które chcą poprawić swoje samopoczucie, a przy tym zwiększyć sprawność ruchową ciała. Z tej metody powinni korzystać pracownicy biurowi, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej, ale również sportowcy czy też dzieci z wadami postawy. Polecana jest także dla zmagających się z przewlekłym stresem, gdyż znacząco przyczynia się do jego redukcji. Wszystkie osoby, które chcą zwiększyć komfort swoje życia, zapraszamy na sesje rehabilitacyjne do naszego ośrodka Kompleksowa Rehabilitacja, który znajduje się w Wołominie.

Na czym polega integracja strukturalna - rolfing?

Zabiegi rolfingu, czyli integracji strukturalnej, znacząco poprawiają sprawność ciała i umysłu. Obejmują one rozciąganie tkanki łącznej. Zazwyczaj jest to od 3 do 10 sesji, podczas których pacjent uczy się prawidłowego sposobu poruszania się, co pozwala usunąć wszelkie negatywne nawyki ruchowe, które zostały utrwalone. Techniki manualne zapewniają zmianę położenia powięzi. Rehabilitant podczas integracji strukturalnej szuka występujących napięć i usprawnia poszczególne segmenty ciała. Podczas pierwszej sesji terapia manualna obejmuje kończyny dolne, miednicę i brzuch. Następnym etapem jest usunięcie przeszkody, co ma zapewnić swobodne oddychanie. Zatem rehabilitacja obejmuje klatkę piersiową oraz kończyny górne. Z kolei na ostatnich sesjach nacisk kładziony jest na głowę, szyję oraz kręgosłup. Pracuje się nad odpowiednim jej położeniem względem karku. Same zabiegi trwają 45min i przynoszą bardzo dobre efekty. Przede wszystkim na samym początku dolegliwości bólowe znacząco się zmniejszają, przez co wyraźnie zwiększa się komfort życia. W integracji strukturalnej stosuje się masaż leczniczy. Jest on ściśle połączony z odpowiednim zestawem ćwiczeń. Plastyczne zabiegi na całe ciało wpływają na zmianę struktury kręgosłupa i zapewniają jego prawidłowe ułożenie. Jeżeli w ostatnim czasie występuje u Państwa apatia, słaba witalność czy też inne dolegliwości, to warto skorzystać z takiej terapii.

Jak wygląda terapia?

W trakcie trzech sesji (trwających 60-90 minut) terapeuta skupia się nad całym ciałem szukając w nim nadmiernych napięć. Pierwsza sesja opiera się na pracy na kończynach dolnych, miednicy i brzuchu. Terytorium drugiej sesji to klatka piersiowa oraz kończyny górne. W trzeciej sesji zajmuje się szyją, głową oraz kręgosłupem. Dzięki takiemu podziałowi mamy pewność, że cały proces jest spójny i kompletny.

Kto może skorzystać z integracji strukturalnej?

  • sportowcy – zwiększenie efektywności ruchów, co przekłada się na lepsze wyniki.
  • praktycy jogi – zniesienie ograniczeń ruchowych, co pozwala łatwiej wykonywać asany lub pozwala w ogóle je wykonać.
  • pracownicy siedzący – poprawnie sylwetki ciała, zniesienie przeciążeń kręgosłupa i uwolnienie od bólu.
  • dzieci – wady postawy, skoliozy, koślawe/szpotawe kolana, koślawe pięty, płaskostopie.
  • każdy, kto chce bardziej odnaleźć się w swoim ciele i poczuć je na nowo.

Przeciwskazania do terapii to:

gorączka, zapalenie szpiku kostnego, choroby reumatyczne w fazie ostrej oraz infekcje.