Wiele osób zmaga się z bólami różnego pochodzenia, przez co komfort życia ulega zdecydowanemu pogorszeniu. W takiej sytuacji bardzo pomocna może być jonoforeza. Jest to krótki zabieg, podczas którego do tkanek wprowadza się leki bądź też związki chemiczne. Dobiera się je do problemu i natężenia dolegliwości u pacjenta. Substancje ulegają dysocjacji elektrolitycznej i po wniknięciu gromadzą się na granicy naskórka i skóry właściwej. Dzięki temu mają także zastosowanie w zwężaniu naczyń krwionośnych. Są niezwykle skuteczne w leczeniu zwyrodnień stawów i zaburzeniach zrastania się kości. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad tym zabiegiem, to zapraszamy do naszej przychodni Demi Med z siedzibą w dzielnicy Wilanów. Na samym początku przeprowadzimy konsultacje w celu wykonania dokładnego wywiadu oraz oceny problemu zdrowotnego.

Na czym polega jonoforeza?

Szukając bezbolesnej metody fizykoterapii, warto zastanowić się nad jonoforezą. W przypadku tego zabiegu stosuje się prąd stały – galwaniczny, który przyspiesza wchłanianie lekarstwa. Jednocześnie nie obciąża on żołądka. Zatem można stosować wysokie dawki danych substancji, bez obaw o podrażnienie delikatnej śluzówki i wystąpienie niepożądanych reakcji. Po nasmarowaniu chorego miejsca zostają umieszczone elektrody. Rehabilitant nakłada po obu stronach materiał nasączony lekarstwem, które dzięki elektrodom będzie doskonale się wchłaniało. Sam zabieg jest bezbolesny i trwała 15 minut. Aby osiągnąć najlepsze efekty należy zastosować cały pakiet jonoforezy, czyli około 10 sesji.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do jonoforezy

Pomimo tego, że zabieg jonoforezy uważany jest za bezpieczny, to i tak mogą pojawić się skutki uboczne. Jednak są one zazwyczaj mało uciążliwe i nie stanowią przeszkody do dalszej kontynuacji sesji terapeutycznych. Czasami pojawia się zaczerwienie skóry czy lekka opuchlizna. Pacjenci mogą także odczuwać ciepło na powierzchni ciała poddawanej zabiegowi. W takich sytuacjach należy nawilżyć to miejsce i zastosować odpowiednie środki łagodzące.

Istnieją także przeciwwskazania do wykonania jonoforezy. Otóż nie może ona być przeprowadzana, jeżeli występują stany zapalne skóry, a także wypryski. Ponadto nie jest wskazana dla kobiet w ciąży czy osób chorych na nowotwory. Jeżeli szukają Państwo metody rehabilitacyjnej, która jest bardzo skuteczna, to zapraszamy na zabiegi jonoforezy w naszym ośrodku w Wilanowie. To skuteczny sposób leczenia bólu.