Masaż może pomóc w pozbyciu się niektórych chorób, zrzuceniu zbędnych kilogramów lub zrelaksowaniu się po ciężkim dniu. Zabieg jest jednocześnie przyjemny i bolesny, dlatego należy starannie i poważnie wybrać masażystę, ponieważ od tego zależy nasze zdrowie.
Profesjonalny masażysta wygląda schludnie i czysto, nie czuć zapachu potu ani papierosów. Masażysta myje ręce przed sesją, wyjaśnia cel masażu i sprawia, że pacjent czuje się komfortowo na kanapie, dzięki czemu jest zrelaksowany. Podczas leczenia terapeuta zwraca uwagę na samopoczucie i odczucia pacjenta, a po jego zakończeniu wydaje zalecenia.
Podczas zabiegu można wyczuć, że masażysta jest doświadczony, pewny siebie, nie trzęsą mu się ręce, nie boi się dotykać pacjenta i z łatwością wyjaśnia, dlaczego i jak wykonuje określone ruchy. Masażysta na pewno ma przy sobie odpowiednie dokumenty i certyfikat specjalisty, który dostarczy na życzenie. Wykształcenie średnie lub wyższe medyczne jest dodatkowym atutem.
Jak często korzystać z masażu?
Dokładna kwota jest ustalana indywidualnie, w zależności od celu sesji i samopoczucia po wizycie. W większości przypadków w celu skorygowania nadmiaru objętości lub złagodzenia skurczów mięśni konieczne są 2-4 zabiegi tygodniowo. W celach profilaktycznych i pielęgnacyjnych wystarczą 1-2 sesje w tygodniu. Czasami po pierwszych sesjach pojawia się lekki ból ciała: nie powoduje on dyskomfortu i jest związany z nieznanym wysiłkiem. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy ćwiczysz po raz pierwszy po długiej przerwie. W takim przypadku lepiej jest odczekać 2-3 dni, aby organizm doszedł do siebie, lub poprosić masażystę o zastąpienie kolejnej sesji delikatnym masażem relaksacyjnym.