Zdrowie człowieka jest czymś najcenniejszym i przy różnorakich uroczystych okazjach tego właśnie ludzie sobie nawzajem życzą najczęściej. Zdrowie zasługuje na dbałość i ochronę, a w razie chorób i urazów na leczenie u najlepszych specjalistów. Jednym z zawodów wspomagających aktywnie powrót ludzi do zdrowia jest zawód fizjoterapeuty. Jest to zawód potrzebny i wysoce odpowiedzialny, ponieważ rehabilitacja i praca nad przywróceniem zdolności ruchowych są niezbędne dla przywrócenia do aktywnego życia osób starszych, czy po urazach i wypadkach. Fizjoterapeuta jest kimś, komu podopieczny może w pełni zaufać, jak więc rozpoznać, czy wybrany specjalista jest dobrym fizjoterapeutą?
Odpowiedzialność pracy fizjoterapeuty
Praca fizjoterapeuty jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym. Wbrew opiniom dyletantów nie jest to jakiś masaż, ale konkretnie i indywidualnie dobierane ćwiczenia pod każdego z pacjentów. Źle dobrane ćwiczenia, niechlujne podejście do pacjenta, czy nieprawidłowe wykonywanie czynności rehabilitacyjnych nie tylko nie przywrócą sprawności ruchowej, ale mogą pacjentowi zaszkodzić. Dodatkową trudnością jest fakt, że pacjenci wprawdzie rozumieją zazwyczaj powagę sytuacji i zasadność niektórych ćwiczeń, to mają niewielką wiedzę na ten temat i nie potrafią ocenić, czy wydawane przez nich pieniądze na rehabilitację są zapłatą za uczciwą i rzetelną usługę. Niestety, ale może się zdarzyć, że nie tylko pieniądze, ale i czas poświęcony na rehabilitację zostanie zmarnowany. Czy można się przed tym ustrzec?
Na co zwracać uwagę przy wyborze fizjoterapeuty?
Gdy pieniądze nie są wydawane bez potrzeby wówczas najmniej ich żal. Czas człowieka również jest cenny, dlatego nie warto tracić pieniędzy i czasu na zadawanie się z fizjoterapeutą, który nie przywraca pacjenta do zdrowia i sprawności ruchowej. Aby się przed tym ustrzec, warto na niektóre aspekty zwrócić uwagę.
Opinia w środowisku i kwalifikacje
Pierwszym krokiem przy dokonywaniu wyboru fizjoterapeuty, jeżeli nie został on wyznaczony np. przez szpital, będzie zasięgnięcie opinii innych ludzi. Warto przyjrzeć się przede wszystkim znajomym, którzy korzystali z usług fizjoterapeuty albo popytać wśród nich, czy znają kogoś, kto z takich usług korzystał i jakie dzięki rehabilitacji poczynił postępy w wyzdrowieniu. Raczej rzadko się zdarza, żeby sprawdzony przez innego pacjenta fizjoterapeuta obniżał jakość swoich usług.
Jeżeli nie uda się znaleźć nikogo takiego, pozostaje internet. Wprawdzie pełno na forach reklam różnych usługodawców, ale istnieje duża szansa na wyszukanie specjalisty, którego poleca wielu ludzi, a uniknięcie zatrudnienia kogoś, kto jest ewidentnie przez byłych pacjentów odradzany.
Po znalezieniu kilku interesujących rehabilitantów warto poszukać jeszcze dodatkowych informacji. Można znaleźć stronę internetową danego fizjoterapeuty, na której będą uwidocznione jego dyplomy i certyfikaty, może jakieś nagrody, a z pewnością wykształcenie. Jeżeli rehabilitant takowej nie posiada, nie musi to świadczyć o jego braku kompetencji. Wielu rehabilitantów wysokiej jakości działa na zasadzie poczty pantoflowej, czyli są polecani przez zadowolonych klientów. Znalezienie takiego rehabilitanta to niemal pewność wysokiej jakości usług, ale niestety są oni zazwyczaj obłożeni zamówieniami. Niemniej warto próbować, znaleźć numer telefonu i postarać się już podczas rozmowy o wstępną ocenę charakteru takiego człowieka.
Ocena po zadawanych przez rehabilitanta ćwiczeniach
Do oceny rehabilitanta po ćwiczeniach niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza o swoich dolegliwościach. Gdy pacjent rozumie, na co choruje, czy jakiego doznał urazu, może poszukać w internecie zalecanych na dane schorzenie ćwiczeń. Oczywiście teoria jest jednym, a egzaminowanie fizjoterapeuty z wiedzy nie wchodzi w grę. Dlatego w tym wypadku ważny jest efekt, jakiego pacjent doświadcza po sesji z fizjoterapeutą oraz sposób tego pracy.
Rehabilitacja bywa długa i męcząca i nie chodzi o zadowolenie z przyjemnych ćwiczeń. Rehabilitant nie przychodzi do pacjenta po to, aby uprzyjemnić mu czas, ale aby poprawić jego stan zdrowia. Jak oceniać fizjoterapeutę na podstawie przeprowadzanych przez niego ćwiczeń?
Fizjoterapeuci pracują z ludźmi, którzy borykają się z wielorakimi problemami zdrowotnymi. Są to osoby zarówno starsze i upośledzone ze względu na podeszły wiek, osoby otyłe w różnym wieku, jak i całkiem młode, a do tego z urazami o różnym stopniu upośledzenia zdrowia. Taki zbiór różnorodnych schorzeń i pacjentów wymaga wiedzy i umiejętności dobierania właściwych ćwiczeń do każdego przypadku z osobna. Ponadto konieczny jest nie tylko zestaw ćwiczeń wykonywanych wraz z fizjoterapeutą, ale również zestawy do wykonywania samodzielnie przez pacjenta, coś w rodzaju pracy domowej. Ponadto dochodzi intensywność oraz systematyczność poszczególnych zadań do wykonania i jeżeli fizjoterapeuta przeprowadza ciągle jedno i to samo ćwiczenie, nie świadczy to dobrze o jego specjalistycznym warsztacie. Czasami przy odrobinie wiedzy o własnym schorzeniu można ocenić profesjonalizm fizjoterapeuty już podczas pierwszej sesji.
Fizjoterapeuta jako człowiek
Wiele schorzeń wymaga długotrwałej rehabilitacji, a przy tym ćwiczeń niezbyt przyjemnych dla pacjenta. Profesjonalizm i wiedza są niezwykle istotnymi czynnikami u fizjoterapeuty, ale liczy się również jego sposób podejścia do pacjenta. Wielu pacjentom może brakować chęci do powrotu do zdrowia poprzez męczącą rehabilitację i fizjoterapeuta powinien umieć przekonać pacjenta do zasadności zadawanych ćwiczeń. Jednocześnie nie może to być osoba niecierpliwa, wybuchowa, nietolerancyjna i niewrażliwa, która wykonuje swoją pracę niejako za karę. Dobry fizjoterapeuta potrafi rozmawiać z pacjentem i wyjaśniać celowość przeprowadzanej rehabilitacji. Potrafi zdopingować, dodać otuchy i pocieszyć w chwilach zwątpienia. Bez ludzkiego podejścia do pacjenta fizjoterapeucie nie uda się doprowadzić pacjenta do sprawności ruchowej, natomiast fizjoterapeuta cierpliwy i uśmiechnięty będzie przez pacjenta wyczekiwany, a współpraca będzie odbywała się bez większych zakłóceń.